Ekologiczne Gospodarstwo Agroturystyczne

Dom nad Wierzbami
MENU

KONTAKT
Jackowo Dolne 11A
07-203 Somianka
pow. wyszkowski

Tel.    
+48 607 633 380

E-mail:
nadwierzbami@gmail.com


︎  ︎  ︎

DOJAZD AUTOBUSEM:
Turystom z Warszawy niezmotoryzowanym i tym, którzy cenią sobie podróż publicznymi środkami lokomocji proponujemy dojazd do Domu nad Wierzbami prywatną linią autobusową kursującą na trasie
Warszawa Gdańska - Popowo Kościelne.
Do Popowa Kościelnego właścicielka domu przyjeżdża po swoich gości samochodem (4 km), ale przy sprzyjającej pogodzie i lekkim bagażu warto tę biegnącą wzdłuż rzeki trasę przemierzyć pieszo.

ROZKŁAD JAZDY:
Warszawa Gdańska - Popowo Kościelne  8.05, 15.35, 19.50
Popowo Kościelne - Warszawa Gdańska  9.20, 17.30
Autobus ma w Warszawie dodatkowe przystanki: na pl. Starzyńskiego, na ul. Modlińskiej przy Moście Grota-Roweckiego i na Białołęce.

   

KONTO:
Bank PKO BP SA O/Wyszków 04 1020 3802 0000 1302 0063 1663Home
05

Okolica


Dom nad Wierzbami stoi na niewielkim wzniesieniu nad starorzeczem Bugu, w Jackowie Dolnym, wsi rozciągającej się wzdłuż tej dzikiej rzeki i jej rozlewisk. Gdy tylko przekroczysz bramę naszego gospodarstwa, przed twoimi oczami otworzy się rozległa panorama Doliny Dolnego Bugu.

Przed tobą już tylko furtka wiodąca do tajemniczego świata rzeki i jej mieszkańców.
Nadbużański krajobraz ulega nieustającym przeobrażeniom, w rytm następujących po sobie pór roku i zmieniających się warunków atmosferycznych rzeka raz przybiera, zalewając przybrzeżne łąki i wyspy (podchodząc czasem aż pod ogrodzenie działki), to cofa się, w porze letniej odsłaniając piaszczyste łachy, doskonałe do leniwego plażowania i kąpieli. Rzeczne odnogi, meandry, wyspy i półwyspy tworzą istny labirynt będący oazą dla ryb i wodnego ptactwa, jakby stworzony do tego, by eksplorować go z kajaka lub łódki, z wędką lub aparatem fotograficznym. Zimą zaś zaśnieżone łąki i zamarznięte starorzecza to idealne miejsce na długie spacery wzdłuż rzeki, piesze lub na nartach biegowych.

Dolina Bugu to ostoja wielu rzadkich, chronionych roślin i zwierząt. Można tu spotkać żurawie, białe i siwe czaple, kormorany, bociany, łabędzie oraz wiele innych gatunków dzikiego ptactwa, a także bobry i wydry. Obszar nadbużański objęty jest – ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe – europejskim programem Natura 2000. Nosi nazwę Dolina Dolnego Bugu i jest obszarem ochrony ptasich siedlisk. Na naszym terenie chroni się także roślinność i jej bioróżnorodność - obszar ten ma nazwę Ostoja Nadbużańska. Zróżnicowanie biotopów sprawia, że tereny te nazywane są przez przyrodników Małą Biebrzą.

Jackowo Dolne to nie tylko rzeka, w zasięgu spaceru znajdują się także piękne lasy - popowski (4 km) i somiankowski (2 km). Ten drugi to najdalej na zachód wysunięty fragment Puszczy Białej, rozległych lasów ciągnących się daleko na wschód, będących sercem regionu zwanego Kurpiami Białymi. Droga do nich prowadzi przez Barcice, położoną dwa kilometry od Jackowa wieś założoną w XIII wieku, w centrum której znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Mazowsza - drewniany kościół barokowy z 1758 roku. We wsi można jeszcze obejrzeć kilkanaście kurpiowskich drewnianych chałup, położonych na wysokiej skarpie nad rzeką. Eksploracja Puszczy Białej to doskonały pomysł na całodniową wycieczkę rowerową.


Innym atrakcyjnym celem wycieczki rowerowej może być położony na północy Pułtusk. Droga do niego może prowadzić wzdłuż Bugu i koroną wału wzdłuż Narwi, po drodze mijając bagnisty rezerwat ptasi Stawinoga. Punktem kulminacyjnym eskapady może być zwiedzanie Pułtuska, gdzie znajduje się uroczy i nieco zapomniany najdłuższy w Europie (!) rynek oraz malowniczy, górujący nad Narwią Zamek Biskupi. Powrót przez piękne lasy obfitujące w grzyby, jagody i jeżyny.

A w zimę? Po spacerze czy marszu na biegówkach po zaśnieżonych łąkach można zaszyć się w zaciszu pokoju z dobrą książką, albo zejść do salonu, usadowić blisko płonącego kominka z kieliszkiem wina w ręku i marzyć, marzyć, marzyć…