Dom nad Wierzbami

nadwierzbami@gmail.com
Jackowo Dolne 11a
07-203 Somianka
   

Dojazd do Jackowa Dolnego komunikacją publiczną możliwy jest obecnie tylko z Wyszkowa. Autobusy odjeżdżają o godzinach: 6.55; 11.00; 16.15 i 19.15 od poniedziałku do piątku. 
  

Numer konta:
Bank PKO BP SA

04 1020 3802 0000 1302 0063 1663

06

Ekoturystyka


Dom nad Wierzbami jest zrzeszony w pierwszej w Polsce sieci ekoturystycznej „Między Bugiem a Narwią”. W 2010 roku uzyskaliśmy Polski Certyfikat Ekoturystyczny nadany przez Społeczny Instytut Ekologiczny w Warszawie. Wprawdzie już wcześniej zarówno w gospodarstwie rolnym, jak i w domu przestrzegaliśmy zasad eko – choćby dlatego, że żyjemy na obszarze Natury 2000 – ale starania o certyfikat objęły znacznie szerszy krąg proekologicznych zachowań i działań – dziś spełniamy ich ponad 100 (pełny wykaz po kliknięciu na znaczek certyfikatu i na www.sie.org.pl).


Tutaj wymienimy tylko te najważniejsze:

  • Aby oszczędzać energię korzystamy z paneli słonecznych, które ogrzewają wodę użytkową, ogrzewamy oba domy nowoczesnym piecem na drewniany pellet, używamy energooszczędnych żarówek. Sprzęt AGD ma klasę A+, A++. Staramy się pamiętać o wyłączaniu urządzeń z pozycji standby. Nie prasujemy pościeli i ręczników.
  • Ograniczamy zużycie wody poprzez oszczędne spłuczki w toaletach, kąpiele pod prysznicem, krany mieszające wodę, pranie w pralce o niskim zużyciu wody, używanie zmywarki. Zmieniamy ręczniki raz na 5 dni (na życzenie częściej). 


  • Segregujemy odpady i zachęcamy naszych gości do pójścia w nasze ślady nie tylko w naszym domu, ale także we własnym.
  • Nie używamy chemicznych środków czystości i ochrony roślin w domu i w gospodarstwie.
  • Dbamy o przyrodę, szanujemy środowisko naturalne. Zajmujemy się edukacją przyrodniczą, w tym ornitologiczną. 

  • Żywimy naszych gości tak, jak siebie – do przygotowania posiłków używamy w większości produktów wyprodukowanych tradycyjnie i ekologicznie przez siebie i lokalnych wytwórców oraz fair trade.
  • Propagujemy lokalną kulturę i jej obrzędowość. Naszych gości zapraszamy na okoliczne imprezy i doroczne uroczystości lokalne.

W Domu nad Wierzbami żyjemy w stylu slow: zwolniony rytm życia, bliski kontakt z naturą i regionalną kulturą oraz rozkosze prostego, zdrowego jedzenia.