Dom nad Wierzbami

nadwierzbami@gmail.com
Jackowo Dolne 11a
07-203 Somianka








   

Dojazd do Jackowa Dolnego komunikacją publiczną możliwy jest obecnie tylko z Wyszkowa. Autobusy odjeżdżają o godzinach: 6.55; 11.00; 16.15 i 19.15 od poniedziałku do piątku. 




  

Numer konta:
Bank PKO BP SA

04 1020 3802 0000 1302 0063 1663





01

Dom





Dom od strony rzeki


Agroturystyka Dom nad Wierzbami położona jest na rozległej działce tuż nad starorzeczem Bugu, niedaleko zbiegu z Narwią, w pobliżu serca Kurpi - Puszczy Białej.

To stuletni, drewniany dom z bali, z którego okien roztacza się widok na przepiękne rozlewiska i meandry Bugu, śródrzeczne wyspy i łąki pełne dzikiego ptactwa. Wystarczy usiąść na tarasie za dużym stołem wyciosanym z surowego drewna, patrzeć i wtopić się w otaczający świat ...

Obiekt szczyci się najwyższym stopniem certyfikatu "Agroturystyka przyjazna Naturze 2000" i Polskim Certyfikatem Ekoturystycznym.

Zaledwie 50 km od Warszawy znajdziesz wspaniałe miejsce do pełnego relaksu w ciszy i spokoju, a jednocześnie doskonałą bazę wypadową do aktywnego wypoczynku.

Ten klimat jest na wyciągnięcie ręki… Zapraszamy.

01

Stary Dom




Dom nad Wierzbami to ciepły dom zbudowany ze stuletnich bali, doskonale wpisany w nadbużański pejzaż. Z działki jest bezpośredni dostęp nad rzekę.

Naszym gościom oferujemy pięć pokoi z balkonami i widokiem na rzekę, w wysokim standardzie (dwa pokoje 3-osobowe oraz trzy pokoje 2-osobowe). Do dyspozycji jest nastrojowy salon z kominkiem i TV Sat, rozległy taras oraz duży ogród z miejscem ogniskowym.



Oferujemy dania kuchni polskiej, głównie regionalnej, także wegetariańskie i wegańskie.
Na stole często goszczą ryby z miejscowej rzeki.

Do przygotowania jedzenia używamy dużo produktów ekologicznych, fair trade oraz kupowanych od zaufanych rolników.

02

Szary Dom




W grudniu 2014 r. zakończyliśmy budowę nowego budynku, który nazwaliśmy Szarym Domem.

Stworzyliśmy przestrzeń, w której nasi goście oraz lokalna społeczność mogą wypoczywać, integrować się, korzystać z szerokiej gamy warsztatów, szkoleń, zajęć edukacyjnych, tanecznych i medytacyjnych, w tym jogi, a także spotykać się towarzysko.

Szary Dom powstał dzięki finansowemu wsparciu Programu Operacyjnego RYBY, a jego wyposażenie współfinansowane zostało przez unijny program Leader.
W Szarym Domu znajduje się 40-metrowa sala z lustrami, wyposażona w urządzenia multimedialne, z tarasem i rozległym widokiem na łąki i rozlewiska Bugu.
W domu jest osobna kuchnia oraz dwa pokoje z łazienkami na piętrze.
Jeden z  pokoi ma duży balkon od strony rzeki, okno drugiego wychodzi na sad.
 
Koszt noclegu - 150 zł/os.
Cenę wynajmu całego domu dla 7-10 osób ustalamy indywidualnie.


Szary dom - galeria




03

Wokół domu




Dom nad Wierzbami leży na dużej działce w środku małej wioski. Otoczony jest tradycyjną zabudową wiejską. Tu żyje się zgodnie z odwiecznymi prawami natury wyznaczanymi przez obowiązki gospodarskie. Dlatego na odgłosy płynące z dzikiej natury - śpiew ptaków, kumkanie żab, subtelny trzepot skrzydeł nietoperzy - nakładają się ryk krów, pianie kogutów, wieczorne ujadania wioskowych psów. Ale i odgłosy młocarni latem czy pił tnących drewno na przedwiośniu. 
Wokół Domu nad Wierzbami jest dużo zieleni – drzewa, krzewy i wiele tradycyjnie wiejskich kwiatów: róż, peonii, dalii, rumianków, tulipanów, ostróżek i opartych o szczyt domu malw. Od wiosny do późnej jesieni jedne przekwitają, następne zaczynają puszyć się swoją urodą. 
Jest dużo otwartej przestrzeni, ale są też ukryte zakątki wśród drzew, gdzie w razie potrzeby łatwo można znaleźć odosobnione miejsce do pobycia z samym sobą.




05

Okolica






Dom nad Wierzbami stoi na niewielkim wzniesieniu nad starorzeczem Bugu, w Jackowie Dolnym, wsi rozciągającej się wzdłuż tej dzikiej rzeki i jej rozlewisk. Gdy tylko przekroczysz bramę naszego gospodarstwa, przed twoimi oczami otworzy się rozległa panorama Doliny Dolnego Bugu.

Przed tobą już tylko furtka wiodąca do tajemniczego świata rzeki i jej mieszkańców.
Nadbużański krajobraz ulega nieustającym przeobrażeniom, w rytm następujących po sobie pór roku i zmieniających się warunków atmosferycznych rzeka raz przybiera, zalewając przybrzeżne łąki i wyspy (podchodząc czasem aż pod ogrodzenie działki), to cofa się, w porze letniej odsłaniając piaszczyste łachy, doskonałe do leniwego plażowania i kąpieli. Rzeczne odnogi, meandry, wyspy i półwyspy tworzą istny labirynt będący oazą dla ryb i wodnego ptactwa, jakby stworzony do tego, by eksplorować go z kajaka lub łódki, z wędką lub aparatem fotograficznym. Zimą zaś zaśnieżone łąki i zamarznięte starorzecza to idealne miejsce na długie spacery wzdłuż rzeki, piesze lub na nartach biegowych.





Dolina Bugu to ostoja wielu rzadkich, chronionych roślin i zwierząt. Można tu spotkać żurawie, białe i siwe czaple, kormorany, bociany, łabędzie oraz wiele innych gatunków dzikiego ptactwa, a także bobry i wydry. Obszar nadbużański objęty jest – ze względu na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe – europejskim programem Natura 2000. Nosi nazwę Dolina Dolnego Bugu i jest obszarem ochrony ptasich siedlisk. Na naszym terenie chroni się także roślinność i jej bioróżnorodność - obszar ten ma nazwę Ostoja Nadbużańska. Zróżnicowanie biotopów sprawia, że tereny te nazywane są przez przyrodników Małą Biebrzą.

Jackowo Dolne to nie tylko rzeka, w zasięgu spaceru znajdują się także piękne lasy - popowski (4 km) i somiankowski (2 km). Ten drugi to najdalej na zachód wysunięty fragment Puszczy Białej, rozległych lasów ciągnących się daleko na wschód, będących sercem regionu zwanego Kurpiami Białymi. Droga do nich prowadzi przez Barcice, położoną dwa kilometry od Jackowa wieś założoną w XIII wieku, w centrum której znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Mazowsza - drewniany kościół barokowy z 1758 roku. We wsi można jeszcze obejrzeć kilkanaście kurpiowskich drewnianych chałup, położonych na wysokiej skarpie nad rzeką. Eksploracja Puszczy Białej to doskonały pomysł na całodniową wycieczkę rowerową.


Innym atrakcyjnym celem wycieczki rowerowej może być położony na północy Pułtusk. Droga do niego może prowadzić wzdłuż Bugu i koroną wału wzdłuż Narwi, po drodze mijając bagnisty rezerwat ptasi Stawinoga. Punktem kulminacyjnym eskapady może być zwiedzanie Pułtuska, gdzie znajduje się uroczy i nieco zapomniany najdłuższy w Europie (!) rynek oraz malowniczy, górujący nad Narwią Zamek Biskupi. Powrót przez piękne lasy obfitujące w grzyby, jagody i jeżyny.

A w zimę? Po spacerze czy marszu na biegówkach po zaśnieżonych łąkach można zaszyć się w zaciszu pokoju z dobrą książką, albo zejść do salonu, usadowić blisko płonącego kominka z kieliszkiem wina w ręku i marzyć, marzyć, marzyć…